Committee and Contacts


The IEEE Region 8 Committee consists of:

  • Section representatives
  • Operating Committee
  • Appointed Members

Section Representatives

In the IEEE Region 8 Committee, Sections are represented by their Chairs. Section Chairs may appoint an alternate representative to the Region 8 Committee. The most recent list of Region 8 Sections and their representatives to the Region 8 Committee may be found here.

Operating Committee (OpCom)

Appointed members

Ad-hoc members

Sub Committees

Action for Industry Team

  • Marios Antoniou (Cyprus) – Chair
  • Mohamed Amin (Egypt)
  • John Matogo (Kenya)
  • Toni Mattila (Finland)
  • Andreas Neumeier (Germany)

Awards & Recognition Subcommittee

  • Costas Stasopoulos (Cyprus) – Chair
  • Jaafar M. Al Ibrahim (Saudia Arabia)
  • Igor Kuzle (Croatia)
  • Piotr Graca (Poland)
  • Athanasios Skodras (Greece)
  • Marko Delimar (Croatia) – Past Chair
  • Magdalena Salazar Palma (Spain) – ex-officio – corresponding member (IEEE A&R)
  • Christopher James (UK and Ireland) – ex-officio – corresponding member (IEEE A&R)
  • Tariq Durrani (UK and Ireland) – corresponding member

Chapter Coordination Subcommittee

  • Amara Amara (France) – Chair
  • Maria Trocan (France) – corresponding member

Conference Coordination Subcommittee

  • Péter Nagy (Hungary) – Chair
  • Adel Alimi (Tunisia) – Past Chair
  • Shawn Kaplan (South Africa)
  • Tomislav Capuder (Croatia)
  • James M Irvine (UK and Ireland) – ex officio – corresponding member (IEEE CC comm.)
  • Sergio Benedetto (Italy) – ex officio corresponding member (IEEE CC comm.)

Educational Activities Subcommittee

  • Sohaib Qamar Sheikh (UK and Ireland) – Chair
  • Stamatis Dragomanous (Greece) – Pre-University Education
  • Ana Madureira (Portugal) – University Education/Industry
  • Endika Bengoetxea (Spain) – Continuing Education – corresponding member
  • Alexander Astaras (Greece) – University Education – corresponding member
  • Riadh Besbes (Tunisia) – corresponding member
  • Saurabh Sinha (South Africa) – ex-officio – corresponding member (IEEE EA comm.)

Humanitarian Activities Subcommittee

  • Alexandros Osana (Greece) – Chair
  • Dinko Jakovljević (Croatia)
  • John Funso-Adebayo (Nigeria)
  • Lebogang Madise (South AFrica)
  • Lee Crudgington (UK and Ireland) – corresponding member
  • Amith Khandakar (Oman) – corresponding member
  • Sana Khalfa (Tunisia) – corresponding member
  • Mona Ghassemian (UK and Ireland) – corresponding member
  • Paul M Cunningham (UK and Ireland) – corresponding member (IEEE HA comm.)
  • Sohaib Qamar Sheikh (UK and Ireland) – corresponding member (IEEE HA comm.)
  • Ruba Aburub (Jordan) – corresponding member
  • Samar Baba (Tunisia) – corresponding member

Membership Development Subcommittee

  • Andrejs Romanovs (Latvia) – Chair
  • Adeel Sultan (United Arab Emirates) – Past Chair
  • John Matogo (Kenya) – corresponding member
  • Tim Gitau (Kenya) – corresponding member
  • Azza Ouled Zaid (Tunisia) – corresponding member
  • Matej Pacha (Czechoslovakia) – corresponding member
  • Ievgen Pichkalov (Ukraine)
  • Fadhel Abulhasan (Kuwait) – corresponding member

Nominations and Appointments Subcommittee

  • Costas Stasopoulos (Cyprus) – Chair – ex-officio
  • Margaretha Eriksson (Sweden) – ex-officio
  • Magdalena Salazar Palma (Spain) – ex-officio
  • Panayiotis Symeou (Cyprus)
  • Ali Hessami (UK and Ireland)
  • Ljupco Karadzinov (Macedonia)

Professional Activities Subcommittee

  • Jan Haase (Germany) – Chair
  • Ana Katalinić Mucalo (Croatia) – Past Chair – corresponding member
  • Francisco Escribano (Spain) – corresponding member
  • Urmet Janes (Estonia) – corresponding member
  • Feras Diab (Jordan) – corresponding member
  • Matej Zajc (Slovenia) – corresponding member

Strategic Planning Subcommittee

  • Magdalena Salazar Palma (Spain) – Chair
  • Costas Stasopoulos (Cyrpus) – ex-officio
  • Margaretha Eriksson (Sweden) – ex-officio
  • Daniel Pasquet (France)
  • Khaled Moktar (Egypt)
  • Dovile Kurpyte (Lithuania)
  • Gloria Chukwudebe (Nigeria)
  • Urmet Janes (Estonia) – ex-officio – corresponding member (MGA Strat. Comm.)
  • Pilar Molina (Spain) – ex-officio – corresponding member (MGA Strat. Comm.)

Student Activities Subcommittee

  • Efthymia Arvaniti (Austria) – Chair
  • Yara Melki (Lebanon) – Awards & Contests Coordinator
  • José Miguel A. Sepulcre (Spain) – Electronic Communications
  • Sarra Ben Rabii (Tunisia) – Student Branch Coordinator
  • Ines Inacio (Benelux) – Region Student Representative
  • Paul Micallef (Malta) – Student Paper Contest Coordinator
  • George Papadimitriou (Greece) – Projects
  • Mona Ghassemian (UK and Ireland) – Past Chair
  • Pablo Herrero (Germany) – ex-officio – corresponding member (MGA SAC)
  • Abir Chermiti (Tunisia) – ex-officio – corresponding member (MGA SAC)
  • Youmna El-Bitar (Lebanon) – ex-officio – corresponding member (MGA SAC)

Women in Engineering Coordinator

  • Youmna El-Bitar (Lebanon) – Chair
  • Taqua Khairy (Cyprus) – Past Chair – corresponding member
  • Lebogang Madise (South Africa) – corresponding member
  • Randa Hammami (Tunisia) – corresponding member
  • Maria Alexandra Paun (Swiss) – corresponding member
  • Joyce Mwangama (South Africa) – ex-officio – corresponding member (MGA WiE)

Young Professionals Subcommittee

  • Sara Barros (Benelux) – Chair
  • Mohamed El-Dallal (Egypt)
  • Skander Mansouri (Tunisia)
  • Vinko Lesic (Croatia)
  • Rui Costa (Portugal)
  • Flavia Dinca (Sweden) – Past Chair
  • Kseniia Semenova (Ukraine) – corresponding member
  • Almedin Kavaz (Bosnia and Herzegovina) – corresponding member
  • Rafal Sliz (Finland) – ex-officio – corresponding member (MGA YP)
  • Maria Greco (Italy) – ex-officio – corresponding member (MGA YP)

Africa Area (Ad Hoc Subcommittee)

  • Gloria Chukwudebe (Nigeria) – Chair
  • Vincent Kaabunga (Uganda) – ex-officio – corresponding member(IEEE board)
  • Dorothy Kabagaju Okello (Uganda) – ex-officio – corresponding member(IEEE board)
  • George Eduful (Ghana) – ex-officio – corresponding member(IEEE board)
  • Izael Pereira Da Silva (Kenya) – ex-officio – corresponding member(IEEE board)
  • Joseph Mutale (UK and Ireland) – ex-officio – corresponding member(IEEE board)
  • Margaretha A Eriksson (Sweden) – ex-officio – corresponding member(IEEE board)
  • Nelson M Ijumba (Rwanda) – ex-officio – corresponding member(IEEE board)
  • Towela Nyirenda (Malawi) – ex-officio – corresponding member(IEEE board)

Region Vitality Coordination (Ad Hoc Subcommittee)

  • Aleksandar Szabo (Croatia) – Chair
  • Adam Jastrzebski (UK and Ireland)
  • Andreas Koltes (Germany) – corresponding member
  • Adeel Sultan (United Arab Emirates) – corresponding member

History Activities

  • Tony Davies (UK and Ireland) – Chair
  • Martin Bastiaans (Benelux) – corresponding member
  • Roland Saam (UK and Ireland) – corresponding member
  • Antonio Perez Yuste (Spain) – ex-officio – corresponding member (IEEE MGA)

Life members

  • Charles Turner (UK and Ireland) – Chair
  • Hugo Wyss (Swiss) – corresponding member
  • Aleksandar Szabo (Croatia) – ex-officio – corresponding member (IEEE MGA Life member comm.)
  • Victor Fouad-Hanna (France) – ex-officio – corresponding member (IEEE MGA Life member comm.)